باشگاه خبرنگاران خبری ها
 • کد خبر : 37895
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ مهر, ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۷
 •   

  تقلید کورکورانه مدیریت شهری کرج از اشتباهات شهردار پایتخت: آقای شهردار!برای تقلید در زیبا سازی ، طرح های شکست خورده  الگوی مناسبی نیستند

  مسئله ما بحران بی آبی استان البرز و گردو غباری است که سلامت مردم را به خطر انداخته است و هوس های کودکانه و بی مطالعه شهرداری کرج برای تقلید یک حرکت غلط زیست محیطی در استان. اگر تا این درجه به جذب توریست و گردشگری داخلی علاقمندید و دغدغه دارید چرا برای حفظ و مرمت آثار تاریخی و درانتظار اکتشاف استان،گامی برنمی دارید؟

   

  955947430Alborz_SH_1_flat

  گزارش/ماهنامه دیوان : مدیران شهری کرج تصمیم گرفته اند، بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی کشور رادر کرج احداث کنند و هم‌اکنون احداث فاز نخست این طرح با اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال آغاز شده است.این طرح تقلیدی از طرح شکست خورده دریاچه چیتگر تهران است .

  مهندس دادگو رییس شورای شهر کرج گفته است: کلانشهر کرج برای توسعه و پیشرفت بیشتر نیازمند اجرای طرح‌های عمرانی است و خوب است طرح‌ها و برنامه‌هایی در این خصوص در این کلانشهر اجرایی شود.

  حجت اله غلامرضایی عضو پارلمان شهری هم گفته است:اجرای فاز نخست این طرح عظیم در حدود ۵ سال به طول می انجامد و بر اساس اعلام سازمان پارکها و فضای سبز، در فاز اول آن از آبگیر بیلقان تا پل صفوی، در فاز دوم از پل صفوی تا اتوبان و در فاز سوم نیز از جنوب اتوبان تا حریم شهریار امتداد خواهد داشت.

  این در حالیست که ما در سال پنجم خشکسالی کشور به سرمی بریم ! و طرح حهای از این دست در تمام کشور با شکست مواجه شده است .هدف از این طرح تامین نیازهای گردشگری کرج در نزدیکی جاده زیبای چالوس اعلام شده است .خوب است نگاهی بیاندازیم به طرح شکست خورده ی رودخانه مصنوعی چیتگر ،و دعا کنیم روزی مدیران ما اکو بوم را شناخته و بدانند هر اقلیمی پتانسیل هایی داردکه برای رشد در هر زمینه ای از آن باید استفاده کرد و  نه از نقاط ضعف اقلیمی .مثلا با داشتن کویر اشتهارد که به رایگان در اختیار ماست می توان طرح جذب توریست رصدی و کویر نوردی و …راه اندازی کرد نه در روز گار اقلیم خشکسالی ، کلنگ قبری  به نام دریاچه مصنوعی را برای سفره های زیر زمین کند.و با هر قطره تبخیر آن آب ، اشکی برای سرمایه هدر رفته بر زمین ریخت.

  139206031246516741042094

   دریاچه چیتگر یا دریاچه شهدای خلیج‌فارس دریاچه‌ای مصنوعی است که در شمال غرب تهران و در منطقه ۲۲ شهرداری با مساحت ۱۳۰ هکتار واقع شده‌است. باحدود ۶ میلیون متر معکب آبگیری شده است.در زمان احداث گفته شد: منبع تامین آب دریاچه رودخانه کن می‌باشد و به واسطه سیکل بسته و ایزوله سامانه انتقال آب آن هیچگونه آب دیگری وارد دریاچه نمیشود.

  و می‌تواند علاوه بر تلطیف هوا و بالا بردن رطوبت در سطح شهر تهران، با استقرار کاربری‌های تفریحی – گردشگری مناسب سهم به سزایی در جذب گردشگران داخلی و خارجی داشته باشد. همچنین موجب تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی گردد.

  قرار بود آبگیری دریاچه چند سال طول بکشد تا به «رودخانه» کن و رژیم آبی آن آسیب کمتری وارد شود. اما‎ علی رغم خشکی قابل توجه آنسال (۹۲ )در حساس ترین دوران آبگری شد و این حرکت خطرساز برای پایین دست در شرایطی انجام شد که رود دره کن در بوستان جوانمردان ایران دارای بده قابل توجهی است. بررسی منابع حاکی از خشک شدن این رود ٣٣ کیلومتری در جنوب تهران است. هر سال حدود ٧٧ درصد حجم آب دریاچه تبخیر  می شود! مقدار آبی که مخزن ۲۰۵ میلیون متر مکعبی سد کرج (در زمان ساخت) را در ٣٠ ماه پر خواهد کرد!

  81568043-6382227

  در حالیکه ۴۰ روستا با جمعیت ۷۰ هزار نفر در اثر خشک سالی در حال از دست دادن راه معیشت اساسی خود یعنی کشاورزی هستند، شهرداری تهران در اقدامی کاملا کارشناسی شده! و شاید تبلیغاتی ۳۵۰۰۰۰۰۰متر مکعب آب رودخانه کن و روان آبهای تهران را به دریاچه مصنوعی چیتگر می ریزد.

  پس از احداث سد امیر کبیر بر روی رودخانه کرج و قطع شدن آب رودخانه ای که از این بخش عبور می کرد، تمامی سفره های زیر زمینی، کم آب و خشک گردیده و بخش فشا فویه که زمانی تمامی مایحتاج خود را تامین می کرده، به سمت مصرف گرایی پیش می رود.این مشکل بعد از آنکه آب رودخانه کرج برای شرب تهران منتقل شد اکنون آثار خود را در فشافویه  هم به جای گذاشته و سال های اخیر کشاورزان منطقه به لطف بارندگی و رودخانه هایی همچون سیاه رود و کن به کشاورزی ادامه می دادندکه رودخانه کن هم برای پرشدن دریاچه مصنوعی چیتگر توسط شهرداری تهران مورد استفاده قرار می گیرد و این امر باعث شده نه تنها کشاورزان بخش فشافویه بلکه شهرستان رباط کریم نیز با مشکلات عدیده ای روبرو شوند. “حجم مخزن سد کرج حدود ١ درصد بده رودخانه است و حجم مخزن دریاچه چیتگر بیش از ٧ درصد بده رود.

  1774876

  از آنجا که :

  هر آب راکدی بالاخره می گندد چرا که منشا طبیعی تغذیه از آبهای سطحی و زیر زمینی را ندارد:

  کار به جایی رسید که یک سال و نیم پیش  رئیس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران گفت: تنها راه حل از بین بردن بوی بد و حشرات دریاچه چیتگر، خالی کردن آب آن و تغییر کاربری دریاچه به فضای سبز است.

  دکتر عبدالرضا کرباسی تاکید کرد: دریاچه چیتگر به دلیل اینکه آب راکدی است و هیچ منشا تغذیه طبیعی و مصنوعی سطحی ندارد هر کاری که با آن بکنیم نمی توانیم با بوی بد آن مقابله کنیم. معاون سابق دریایی سازمان محیط زیست تصریح کرد: تنها راه حل حفظ دریاچه و جلوگیری از بوی بد و حشرات آن این است که یک حق آبه دائم برای آن در نظر گرفته شود تا مرتب به آن آب وارد و از آن خارج شود و به این صورت جریان آب در آن تلاطم داشته و مانع راکد شدن و گندیدگی شود.

  کرباسی بهترین راه حل برای اینکه دریاچه از حالت ماندآبی خارج شود و رفته رفته تخم گذاری حشرات در آن نه تنها مناطق اطراف بلکه کل شهر تهران را در بر نگیرد پیشنهاد داد: بهتر است به تدریج آب این دریاچه را تخلیه و آن را مسطح کرده و کاربری دیگری مانند فضای سبز برایش در نظر بگیریم و به جای صرف هزینه های میلیاردی برای احیای این دریاچه مصنوعی که معلوم هم نیست موثر باشند به فکر احیای دریاچه و تالابهای طبیعی کشور باشید

  26214959_17264784aefec

  وضعیت رود کرج ،حساب کتابهایی که غلط از آب در می آیند

  حالا این خرابکاری و افتضاح مهندسی که از سال ۱۳۴۴ استارتش خورده بود، چرادرزمان آقای قالیباف به هردلیل عملیاتی شد،مسئله مانیست، مسئله ما بحران بی آبی استان البرز و گردو غباری است که سلامت مردم را به خطر انداخته است و هوس های کودکانه و بی مطالعه شهرداری کرج برای تقلید یک حرکت غلط زیست محیطی در استان.

  اگر تا این درجه به جذب توریست و گردشگری داخلی علاقمندید و دغدغه دارید چرا برای حفظ و مرمت آثار تاریخی و درانتظار اکتشاف استان،گامی برنمی دارید؟

  چرا تابلو های راهنمایی و آدرسهایتان را درست نمی کنید؟

  چرا روستاهای هدف گردشگری را مجهز نمی کنید؟

  چرا حتی یک تابلو آدرس و معرفی آثار تاریخی در این شهر ندارید؟

  چرا کمک حال پرداخت هزینه های لازم برای تکمیل کمربند سبز استان نمی شوید؟

  چرا محلات قدیمی و تاریخی شهررا بازیابی و اصلاح نمی کنید؟

  چرا باغ های جهانشهر را یکی پس از دیگر ی به سیمان و سنگ بدل کردید؟

  چرا فکری به حال منظر و سیمای منزجر کننده شهر نمی کنید؟

  چرا تکمیل اتوبان همت را دنبال نمی کنید؟

  چرا حتی یک نماد شهری در ورودی ها ندارید؟

  چرا جاده زیبای چالوس را که سنگش بر سینه می زنید از آلودگی آب و ساختمان و رستوران و تعمیرگاه نجات نمی دهید؟

  8

  چرا سرانه فضای سبز و بهداشت عمومی و نماد سازی پارکها را در راس امورتان قرار نمی دهید؟ چرا حتی یک هتل در این شهر ندارید که زیر ساخت برگزاری همایش و مسابقات و اسکان گردشگر را فراهم کند؟

  چرا ؟ چرا؟ و دهها چرای دیگر که شما برای هیچ کدام دلیل قانع کننده ای ندارید

  .آیا نام شهر تبریز ،اصفهان،کاشان، قزوین به گوشتان خورده است؟

  آیا حتی یک صفحه از برنامه توسعه پنجم را خوانده اید؟

  آیا می توانید بگویید چرا هر نخبه و دلسوز و سرمایه گذاری را دلسرد می کنید و پس می زنید ،سر از استان قزوین در می آورد و با احترام و همکاری صمیمانه مدیران آن استان ،طرحش عملی می شود؟

  می توانید بگویید چرا به خودتان اجازه می دهید به جای نسل های حاضرو نسل های بعدی فکر نکرده تصمیم بگیرید؟

  682780677IMG_8831

  مدیریت شهری که اگر اشک یتمی بر زمین بچکد ،از سیل بوجود آمده غافل گیر می شود و توان جمع آوری آب های سطحی و جمع آوری ۸۵ درصد فاضلاب شهری را ندارد ، تمام آبهای زیر زمینی اش به فاضلاب و سم آلوده است و آب شرب شهروندانش به پایتخت می رود، به دریاچه مصنوعی چه کار؟

  رود کرج قبل از احداث سد تا مسیله قم امتداد داشت! به طول ۲۴۵کیلومتر و بده ۴٩٩ متر معکب بر ثانیه (پانزده میلیارد و هفتصد و سی و شش میلیون و چهارصد و شصت و چهار هزار مکعب در سال!)

  منابع آب زیرزمینی کشور نیازمند مطالعات بسیار دقیق و بهره‌برداری‌های اصولی هستند. براساس مندرجات ماده ٢٧ قانون افزایش بهره وری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور موظف است تا سال ۱۴۰۴ تراز آبی منابع زیر زمینی را به نقطه تعادل برساند. مفهوم این جمله منفی بودن تراز منابع فوق در حال حاضر و لزوم توجه بیش از پیش به آنها است.  دکتر یوسف قریب، بازنشر از ماهنامه دهاتی”.

  فریبا کلاهی

  QR: تقلید کورکورانه مدیریت شهری کرج از اشتباهات شهردار پایتخت: آقای شهردار!برای تقلید در زیبا سازی ، طرح های شکست خورده  الگوی مناسبی نیستند


  نظرات

  تشخیص امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • راهیان نور
 • داعش تهدید شد/ تیغ فرزندان حیدر بر گلوی داعش
 • سخنان سرلشکر قاسم سلیمانی در مورد شهید مصطفی صدرزاده+صوت
 • پاورپوینت‌ های سیاسی
 • سرود حزب الله لبنان در وصف سرلشکر قاسم سلیمانی+دانلود
 • تصاویر دیده نشده از سردار شهید حاج حسین همدانی
 • فیلم هم قسم شدن شهید صدرزاده با همرزمانش برای نبرد با داعش
 • گریه خانم مجری هنگام خواندن خبر کشته شدگان منا
 • شعر خوانی حاج منصور ارضی در مورد سرلشکر سلیمانی در محضر رهبر انقلاب+فیلم
 • فیلم لحظه کشتار حجاج خانه خدا در منا
 • زن ایرانی که داعش را زمین گیر کرد+عکس
 • فیلم ازدحام جمعیت و کشته و زخمی شدن زائران خانه خدا در منا
 • استیکر های حمایت از کمپین عاشقان پیامبر اعظم(ص)+دانلود
 • فایل صوتی سخنان جنجالی علی مطهری در مورد رفع حصر+دانلود
 • کشته و زخمی شدن صدها زائر بر اثر ازدحام جمعیت در “منا” +تصاویر
 • سنج زنی محمد بحرانی صداپیشه «جناب خان» خندوانه+فیلم
 • لحظه هدف قرارگرفتن کاروان داعش توسط هواپیمای روسی + فیلم
 • روزنامه رویش ملت شهادت سردار همدانی را تایید نکرد!+عکس
 • جوانان دغدغه مند تهرانی و چالشی به نام انحلال
 • متلاشی شدن شبکه بزرگ جوانان تهرانی داوطلب و جهادی
 • اهانت تند روزنامه سعودی به رئیس‌جمهور ایران + سند
 • مدیرکل آموزش و پرورش  استان البرز : با وجود تکنولوژی ،معلولیت محدود نیست ،ما می توانیم
 • علیرضا دبیر جوانان شهر را ضربه فنی کرد
 • در احکامی جداگانه روحانی ۸ عضو شورای رقابت را منصوب کرد
 • واکنش ظریف به اعتراضات درباره دست دادن با اوباما
 • کرج هنوز حرف هایی برای گفتن دارد/کرجی یالان، کرجی گپ وَزِنیم
 • تعداد اعضای اصلی و علی‌البدل شورای شهر تهران کاهش یافت + جزئیات کامل
 • روایت زائر انگلیسی از حج/ نگهبان سعودی گفت مادرت بمیرد هم مهم نیست!
 • واکنش ضرغامی به همدردی مجری شبکه خبر با قربانیان فاجعه منا
 • تنها فیلم منتشر شده از دادگاه بابک زنجانی
 • اعلام اسامی ۱۰۴ جان‌باخته ایرانی فاجعه منا که امروز به ایران منتقل شدند
 • در حاشیه برپایی اولین جشنواره اقوام در البرز / پیش از افتتاح  خبر ساز شد
 • گوشه ای از مراسم تشییع جنازه هادی نوروزی در ورزشگاه آزادی +فیلم
 • کمپین بزرگ مسلمانان عرب‌زبان بر علیه آل سعود
 • فیلم/ اعلام آمادگی محسن رضایی برای شهادت
 • جشن روزجهانی سالمند در کهریزک کرج / کلید صندوقچه تجربه ها ،گوشه چارقد من است یا پرشال تو
 • دادستان البرزمطرح کرد: آلودگی هوا عامل تشدیددومین جرم استان
 • معصومه ابتکار :ایران هفتمین تولید کننده گاز های گلخانه ایست
 • وضع نامطلوب سردخانه محل نگهداری اجساد قربانیان فاجعه منا + تصاویر
 • روایت هولناک حادثه منا از زبان نجات‌یافتگان +فیلم
 • ۱۶ کد مدرسه در ۵ فضای آموزشی: مدارس استثنایی البرز در بحران کمبود فضای آموزشی به سر می برند
 • تصاویر صفحه اول روزنامه‌های شنبه چهارم مهر
 • کشته شدن علی ضیاء در حادثه منا تکذیب شد 
 •  کشاورزان و باغداران شعار مرگ بر آمریکارا در زمین های زراعی باحفظ منابع عملی می کنند
 • آهنگ جدید امیر تتلو بنام شهدا + متن و فایل دانلود
 • کاشت هفته ای۱۴ اصله درخت /حاصل ورزش همگانی در نظر آباد
 • در همایش ملی روزغار پاک در البرزاعلام شد: ۸۰ غار در استان البرز شناسایی شده است /سالانه بیش از یک تن زباله از دل غارها بیرون کشیده می شود
 • تقلید کورکورانه مدیریت شهری کرج از اشتباهات شهردار پایتخت: آقای شهردار!برای تقلید در زیبا سازی ، طرح های شکست خورده  الگوی مناسبی نیستند
 • رییس اتاق بازرگانی استان البرز: امروز مدیریت سرمایه نمی کنیم/اسم نزول خوری را گذاشته ایم مدیریت سرمایه
 • واکنش داریوش سجادی فعال اصلاح‌طلب ساکن آمریکا به توهین حسین مرعشی
 • تشییع و تدفین دو شهید گمنام در بوستان زمزم منطقه ۱۷ تهران+تصاویر
 • پژوهشکده شورای نگهبان: تصویب برجام در مجلس لازم است
 • حضور ۱۹ فیلم ایرانی در پانزدهمین جشنواره «یاری» سوئد
 • همگرایی اصولگرایان معقولانه پیش می‌رود/ انتقادی به دولت
 • یورش سعودیها به مراسم تشییع پیکر شهدای یمنی در استان «الجوف»
 • خبرنگار هلندی برای تأمین امنیت جانی خود بازداشت شد
 • نامه وکیل بابک زنجانی به رئیس‌جمهور
 • فیلم/ نمایش «قربانی» با بازیگری مهدی هاشمی!
 • همایش سه روزه فصل وصل در مشهد مقدس تابستان ۱۳۹۴
 • آغاز فروش بلیت فیلم سینمایی «محمد رسول‌الله(ص)»
 • خداحافظی مهدی هاشمی با پدر قبل از ورود به زندان اوین +فیلم
 • اعلام جزئیات رشته‌های مورد نیاز و ظرفیت پذیرش آن در آزمون استخدامی آموزش و پرورش
 • دوربین مخفی همراه با کریستیانو رونالدو در سطح شهر
 • کلاهبرداری اینترنتی سه دختر روس از “داعش”!
 • «انتظار بی پایان» فیلم هر شب سینما هشتگرد جدید
 • رییس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز : ۱۰۰ در صد خسارت باغدارن سیل زده البرزی جبران می‌شود
 • در جلسه شورای بحران البرز مطرح شد؛ بارش۱۲/۷میلیمتری باران سیل شد/تخریب سازه های غیرمجاز رودخانه کرج
 • بازدید وزیر دفاع آمریکا از مواضع حزب‌الله در مرز اسرائیل + تصاویر
 • فیلم قدیمی از سخنرانی رهبر انقلاب در کنار قاسم سلیمانی
 • جدیدترین عکس مهناز افشار و دخترش
 • با این سیستم می‌توانید همزمان چند گوشی را بصورت وایرلس شارژ کنید + تصاویر
 • کاریکاتور طعنه آمیز رسایی به روحانی +عکس
 • انجمن منحله روزنامه‌نگاران به نام یک “هیئت مذهبی” افطاری داد
 • سعود الفیصل دفن شد + تصاویر
 • تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های یکشنبه ۲۱ تیر
 • نرخ اجاره ‌آپارتمان‌های ۷۰ متری در تهران + جدول
 • گاف‌های متعدد خانم‌ها در یک برنامه تلویزیونی+فیلم
 • آیفون ۸ مدل شد + تصاویر
 • اسامی جان‌باختگان و مصدومان حادثه ذوب‌آهن اصفهان اعلام شد
 •  دانلود استیکرهای روز قدس برای تلگرام
 • اسفند ۱۳۹۶
  ش ی د س چ پ ج
  « بهمن    
   1234
  ۵۶۷۸۹۱۰۱۱
  ۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸
  ۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵
  ۲۶۲۷۲۸۲۹  
 • مارس 2018
  ش ی د س چ پ ج
  « فوریه    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31