باشگاه خبرنگاران خبری ها
 • کد خبر : 38230
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳ مهر, ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۶
 •   

  کرج هنوز حرف هایی برای گفتن دارد/کرجی یالان، کرجی گپ وَزِنیم

  البرز ما ازجمله استان‌هایی است که با وجود داشتن بیشماری مکان های دیدنی طبیعی و تاریخی از دید گردشگران و البته مسولان امر دورمانده است تاریخ کرج را باید در دل تاریخ ری (رگا) و قزوین و طالقان جستجو کرد.

  347

  پایگاه تحلیلی خبری رستاخیز نیوز:

  البرز ما ازجمله استان‌هایی است که با وجود داشتن بیشماری مکان های دیدنی طبیعی و تاریخی از دید گردشگران و البته مسولان امر دورمانده است تاریخ کرج را باید در دل تاریخ ری (رگا) و قزوین و طالقان جستجو کرد.

  که همیشه سپر بلای شهر کهن و باستانس ری و در چند صد سال اخیر تهران و شهر تاریخی قزوین بوده است.نام کرج در قدیمی ترین کتاب تاریخی و مذهبی ما ایرانیان هم آمده است .
  در اوستا از دورود هژده رود و رود وارنگ که با روستای بزرگ ارنگه از روستاهای واقع در جاده چالوس مناسبت دارد نام برده است. در اوستا از کرج و رود کرج نام برده شده است. آثار به دست آمده از جای جای این سرزمین از جمله کهن ترین خشت به دست آمده با قدمت دوازده هزار سال در تپه های دوشه لان ، خوروین ، آجین دوجین ، سیاه تپه ، محمد آباد ، آق تپه ، ازبکی و ده ها تپه باستانی دیگر با تهران سیلک باستانی و تپه حصار دامغان و تپه حسنلو در لرستان برابری دارد.

  ریشه های باستانی و تاریخی کرج که به صدها اثر همچون معابد ، پرستشگاه ها ، آتش کده ها  ، گورستان ها ، زیارت گاه ها ، قلعه ها ، پل ها ، حمام ها ، دژهای دیده بانی ، تپه های باستانی ، کاروان سراهای تاریخی و اماکن زیارتی و مذهبی  برمی گردد .

  زیبایی های خیره کننده و بی بدیل و گاه بکری از جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی، طبیعی، کشاورزی، صنعتی استان البرز چنان ناشناخته‌اند که البرز نشینان نیز در باور شان نمی گنجد بر روی گنج بزرگی از ناشناخته نشسته اند! جاذبه های گردشگری طالقان، قله کهار،غار یخ مراد ، آداب و رسوم مردم البرز درنوروز و تابستان و شب یلدا ، خانه دکتر محمد مصدق، تپه‌های باستانی و ابنیه‌های تاریخی در مناطق کرج، طالقان، ساوجبلاغ و نظرآباد که شاید کمتر البرز نشینی همه آنها را دیده باشد.

  images (1)

  کرج قدیم آخرین نفس ها را می کشد اما هنوز دید نیست

  اگرچه امروزه چهره شهر نو ساز و غریبه به نظر می رسد در کوچه پس کوچه های قلمستان و ساسانی و کارخانه قند یا حصار و سر جوب که قدم بزنی بوی سنت و قدمت و احساس امنیت مشامت را نوازش می کند . هنوز در برخی کوچه آشتی کنان ها با دیوارهای نیمه کاهگلی و نیمه سیمانی بوی دوستی می آید و چهارپایه چوبی پیرمرد همسایه دم درب خانه ای قدیمی تصویری از خاطرات قدیم را به قاب می کشد.

  هنوز می شود در خلج آباد و کلاک بالا و پایین و بیلقان و نوجان بوی کرج را از باغات درحال تخریب و سوختن شنید . می شود در کوچه های بدون خانه های شیک و سیمانی قدم زد و آخرین مردمان نسل قدیم را در کوچه های رو به احتضار برغان لمس کرد .

  تنور شیرین بوی نان نمی دهد / توتک سوغات کرج را بشناسیم

  نوروزخوانی و پختن سمنو توسط بانوان با تجربه فامیل و توتک پزان از آداب کهن و دیدنی این دیار است .

  غذاهای محلی کرج شامل آش جو، حلیم، دیزی و سوغات مخصوص و کهنش هم توت درختی، انگور، فندق، سنجد، خرمالو، عناب، ازگیل است که درخت توت این شهر بسیار معروف است و هنوز در محله های قدیمی و دست نخورده خیابان های سرپوشیده از توتستان را می توان دید و بوی درختان سنجد در بهار بوی بهشت را به مشام رهگذران می رساند

  اگرچه دیگرتنور خانه روشن نیست و بوی پخت نان محله را پر نمی کند شیرینی های نوروزی و توتک پزان کرجی ها هنوز شکر خدا پا برجاست.

  معمولا چند روز مانده به عید نوروز زنان و دختران فامیل از دور و نزدیک و همسایه هر سال در خانه یکی از بستگان که در حیاط خانه اش تنوری بر پا بود جمع شده و با خواندن شعرهایی زنانه با مضمون دعا برای گشایش بخت دختران و پسران و شفای مریضها و گره گشایی خمیر گیری و پختن توتک را آغاز می کردند. توتک پزان مراحل  مختلفی دارد که هریک از بانوان هرسال مسول انجام قسمتی از این مراسم است .

  مثلن قالب زدن و طرح انداختن از جمله مهم ترین بخش های آن است که با قالب خاصی که نقش خورشید و گلهای چند پر دارد انجام می شود. روغن و شکر و باقی مخلفات هم به طور اشتراکی از سوی هر خانواده تامین می شود.

  chalos

   شال اندازی و کاشت سبزه و زیارت اهل قبور از رسوم خوشایند برای پیشواز از بهار بوده است که کم و بیش هنوز هم در جای جای این استان همچون ایران پهناور رواج دارد.

  اگرچه امروزه چندان از  نوروزخوانی و یا رسم شال اندازی خبری نیست ، در برخی نقاط از جمله روستاهای طالقان و ساوجبلاغ استان البرز کماکان رواج دارد.

  یکی دیگر از آداب جالب و جذاب رفتن به گورستان در شب قبل از سال نو است و هر خانواده ای مقداری “توتک” و دیگر خوراکی ها نظیر توت خشک، مغز گردو ، نخودچی، انجیر خشک و کشمش را در سینی های مسی می چیند و آن را نذری می دهد و تا قبل از تاریکی هوا به خانه برمی گردند.

  شستشوی دسته جمعی فرشها و کمک در جابه جایی و پهن کردن و کمک کردن در خانه تکانی سالمندان محل از دیگر رسوم شیرین کرج بوده است که متاسفانه به دلیل آپارتمان نشینی و دور شدن دلها از یکدیگر به دست فراموشی سپرده شده است .

  آلوی برغان برندی جهانیست / بستنی گله راز آلود و بی رقیب

  محلی ها به آلوی برغان “گوجه برغان” هم می گویند و در واقع یک محصول پیوندی است که طعم و مزه خاصی دارد، طبق گفته محلی ها آلوی برغان از پیوند آلوی معمولی با آلوی بخارا به دست می آید. این میوه آنقدر شهرت دارد که بسیاری از توریستها به هرشهر ایران که قدم بگذارند سراغش را می گیرند و متاسفانه رقیب های جعلی فراوانی هم دارد که از نام برغانی سو استفاده می کنند . حرف که از برغان شد بستنی گله آن را از خاطر نبریم که به روشی بسیار جالب تهیه می شود و اگر چه برند است و در ایران همتا ندارد به خوبی معرفی نشده و حتی بسیاری از کرجی ها هم آن را نمی شناسند.

  انتقال سینه به سینه ( این دانش سنتی و بومی همچون)، “مقدار شیر، زمان جوشیدن شیر، مقدار گلاب، ثعلب یا خامه و زمان افزودن آنها به شیر، زمانبندی هم زدن شیر، زمانبندی تخلیه آب از ظرف چوبی، مقدار و زمانبندی افزودن نمک به یخ، تنطیم برودت دمای دور ظرف آهنی، زمانبندی کوبیدن پارو در ظرف” مهمترین ویژگیهای این دانش سنتی است .

  images (2)

  مجسمه سازان جاده قدیم کرج جاذبه ای ناشناخته اند

  سفال و گلیم و شیشه گری کرج ، مجسمه سازی و نماد های بزرگی که در بسیاری از ویلاهای شخصی و پارکهای شهرستانها نصب می شود از هنرزنان و مردان کرج است که ناشناس و مظلوم در حاشیه جاده قدیم کرج سالهاست در خاموشی متولد می شوند و میمیرند. هنرمندان مجسمه ساز از بتون آرمه، حیوانات، تندیس شخصیتها ، آبنما و دیگر سازه های بتونی را با چیره دستی خلق می کنند تا تزئین بخش بناهای مختلف مسکونی ، تجاری و اداری ، پارکها و فضای سبز و نیز میدانها باشند و دیدار از این کارگاه های متمرکز خود جاذبه دیگری از شهر کرج است .

  شاید بتوان جاده مخصوص کرج را تنها نقطه کشور برشمرد که هنرمندان به صورت متمرکز به این شیوه و با بهره از بتون آرمه به مجسمه سازی اشتغال دارند.

  کرجی یالان کرجی گپ وزنیم

  کرجی های امروزیعنی  قوم‌های لر، کرد، گیلک، یزدی، ترک، مازندرانی و خوزستانی و زبان کرجی هم شده همین زبان‌ها یا گویش‌ها.. اما گویش مردم اصیل و قدیم کرج فارسی است. هر چند به طور دقیق ریشه گویش کرجی مشخص نیست، اما این گویش منطقه البرز شمالی از اوشان، فشم، سولقان و شمشک تا کندر، شهرستانک، برغان و دیگر روستاهای دامنه رشته کوه‌های البرز را در بر می‌گیرد.

   اگرچه لهجه‌های مردم در مناطق مختلف البرز در استفاده از این زبان فرق دارد اما واژه‌ها نزدیک به هم است.گویش منطقه طالقان از گویش‌های زبان تاتی است و بسیار قدیمی و کم یاب . برخی دیگر نیز معتقدند که زبان اهالی طالقان مرکب است از لهجه و گویش قزوینی و طبرستانی چون با این دو ولایت همسایگی و مجاورت دارند و از هر دو سمت وضع تکلم و تلفظ خود را اقتباس نموده است..

  کرجی ها بنیشین با همدیگه گپ بزنیم
  کرجی بگیم بخندیم واسه هم کف بزنیم

  کرجی بگیم که این لهجه زیبا بمانه
  یالامان یادگیرن و حرف بزنن توی خانه

  شهر ما اون قدیما منطقه خلوتی بو
  کارمان رعیتی و زندگیمان برکتی بو

  جاده ها شلوغ نبو این همه ماشین دنی بو
  ماشینای جور واجور سبوک و سنگین دنی بو

  خانه ها او دنی بو لوله کشی نگردی بو
  اوضامان ردیف نبو اقبالمان وگردی بو

  وانت و سواری مان درشکه هاو گاری بو
  چه کنیم که اون روزا زمان خرسواری بو

  منبه های اومان تو خانه ها یه بشکه بو
  ماشین سواری مان تو جاده ها درشکه بو

  همه مان یادمانه رودخانه مان غره می کرد
  سد واریان دنی بو او روی او شره می کرد

  گوامان حیوانکا مرتبا شیر هامیدان
  کره و روغن و ماست خامه و سرشیر هامیدان

  باغامان تابستانا چه او و چه هوایی داشت
  هوا آلوده نبو زندگیا صفایی داشت

   ((شعر خلاصه شده ازاثر شاعر کرجی حاج محمد گودرزی  ))

  images (3)

  آنچه شاید از کرج نشنیده و ندیده ایم

   ناگفته پیداست گردشگری بدون مطالعه و پیش بینی نیازهای لازم در هر سفر علاوه بر افزایش حوادث راه ، آثار مخرب فیزیک و روحی مانند کمر درد،  پا درد ، خواب آلودگی وعصبیت ، بی حوصلگی و ناراحتی های گوارشی و سردرد و اختلال خواب را به همراه خواهد داشت ، که پس از باز گشت به مبدا لذت سفر را از یاد و خاطر خواهد برد و جز کوفتگی و خستگی ارمغانی نخواهد داشت .

  و مهم تر آنکه بسیار غم انگیز است اگر ساکن شهری باشی و سایتهای گردشگری و تاریخ و فرهنگش را نشناسی.به عنوان مثال می توان به اماکن زیر اشاره کرد:

  معابد و پرستش گاه آناهیتا و آرتمیس متعلق به فرهنگ های باستانی ودائی و مادی در روستای شهرستانک
  پرستش گاه مهرپرستان در کنار چشمه ها و رودخانه های مناطق مختلف کرج از جمله تپه مراد آباد، بیلقان
  ، سرداوک ، آرامگاه زرتشتیان در کلاک در دامنه کوه دشته مشرف به رودخانه کرج.
  آتشکده و زیارت گاه زرتشتیان در کلاک بالا محل تکیه قدیمی کلاک
  چهل دختران کلاک بالا که محل زیارت زرتشتیان بوده و تا همین چند سال پیش مردم برای نذر و نیاز در آن شمع روشن می کردند
  کوه چا ل کیان محل زندگی شاهزادگان کیانی در کلاک بالا و همچنین کوه پرصلابت دشته که در دامنه آن آثار باستانی و اتاق ایوان که محل زندگی انسان های نخستین بوده است وجود دارد.

  آتش کده های تخت رستم ، تخت کیکاووس  در جنوب کرج
  قلعه گبری روستای وسیه و روستای سرجوب
  غار یخ مراد در جاده کرج_ چالوس در روستای کهنه ده
  روستای باستانی آتشگاه و آثار آرامگاه زرتشتیان در این روستا
  قلعه کی قباد در روستای هرنج طالقان
  آثار باستانی شیواردروان و قلعه گندم چال
  قلعه گبری و آتشکده روستای کندر
  آثار کاخ سلیمانیه در ده کرج و قلعه گرگین صمصام در مرکز کرج
  درخت کهن سال ورگرد ، درخت کهن سال هجرد ، حمام قدیمی مصباح و کلاک

  اینها تنها چشمه کوچکی از توان گردشگری کرج است که کمتر شناخته شده و دهها جای دیگر که کم و بیش شناخته شده تر و حداقل نام آشناترند.

  1zluag9

  ضرب المثل های رایج بین قدیمی های کرج

  اگرچه بیش از صد مثل در این شهر جمع آوری شده گوشه کوچکی از آن را برایتان می آورم:

  1. یه کوه باید خراب گده تا یه دره پرگده
  2. بشو ابروشه درست کنه ، بزی چشمشه کور کود
  3. گو تا شاخ نینه ، شو چرا نیمیشو
  4. خودشه با شاخ گو درانگستیه
  5. گو برد واره بسوت
  6. آلبالو نخور هسته داره ، شوهر نکن غصه داره!!!

  فریبا کلاهی 

  QR: کرج هنوز حرف هایی برای گفتن دارد/کرجی یالان، کرجی گپ وَزِنیم


  نظرات

  تشخیص امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین عناوین

 • راهیان نور
 • داعش تهدید شد/ تیغ فرزندان حیدر بر گلوی داعش
 • سخنان سرلشکر قاسم سلیمانی در مورد شهید مصطفی صدرزاده+صوت
 • پاورپوینت‌ های سیاسی
 • سرود حزب الله لبنان در وصف سرلشکر قاسم سلیمانی+دانلود
 • تصاویر دیده نشده از سردار شهید حاج حسین همدانی
 • فیلم هم قسم شدن شهید صدرزاده با همرزمانش برای نبرد با داعش
 • گریه خانم مجری هنگام خواندن خبر کشته شدگان منا
 • شعر خوانی حاج منصور ارضی در مورد سرلشکر سلیمانی در محضر رهبر انقلاب+فیلم
 • فیلم لحظه کشتار حجاج خانه خدا در منا
 • زن ایرانی که داعش را زمین گیر کرد+عکس
 • فیلم ازدحام جمعیت و کشته و زخمی شدن زائران خانه خدا در منا
 • استیکر های حمایت از کمپین عاشقان پیامبر اعظم(ص)+دانلود
 • فایل صوتی سخنان جنجالی علی مطهری در مورد رفع حصر+دانلود
 • کشته و زخمی شدن صدها زائر بر اثر ازدحام جمعیت در “منا” +تصاویر
 • سنج زنی محمد بحرانی صداپیشه «جناب خان» خندوانه+فیلم
 • لحظه هدف قرارگرفتن کاروان داعش توسط هواپیمای روسی + فیلم
 • روزنامه رویش ملت شهادت سردار همدانی را تایید نکرد!+عکس
 • جوانان دغدغه مند تهرانی و چالشی به نام انحلال
 • متلاشی شدن شبکه بزرگ جوانان تهرانی داوطلب و جهادی
 • اهانت تند روزنامه سعودی به رئیس‌جمهور ایران + سند
 • مدیرکل آموزش و پرورش  استان البرز : با وجود تکنولوژی ،معلولیت محدود نیست ،ما می توانیم
 • علیرضا دبیر جوانان شهر را ضربه فنی کرد
 • در احکامی جداگانه روحانی ۸ عضو شورای رقابت را منصوب کرد
 • واکنش ظریف به اعتراضات درباره دست دادن با اوباما
 • کرج هنوز حرف هایی برای گفتن دارد/کرجی یالان، کرجی گپ وَزِنیم
 • تعداد اعضای اصلی و علی‌البدل شورای شهر تهران کاهش یافت + جزئیات کامل
 • روایت زائر انگلیسی از حج/ نگهبان سعودی گفت مادرت بمیرد هم مهم نیست!
 • واکنش ضرغامی به همدردی مجری شبکه خبر با قربانیان فاجعه منا
 • تنها فیلم منتشر شده از دادگاه بابک زنجانی
 • اعلام اسامی ۱۰۴ جان‌باخته ایرانی فاجعه منا که امروز به ایران منتقل شدند
 • در حاشیه برپایی اولین جشنواره اقوام در البرز / پیش از افتتاح  خبر ساز شد
 • گوشه ای از مراسم تشییع جنازه هادی نوروزی در ورزشگاه آزادی +فیلم
 • کمپین بزرگ مسلمانان عرب‌زبان بر علیه آل سعود
 • فیلم/ اعلام آمادگی محسن رضایی برای شهادت
 • جشن روزجهانی سالمند در کهریزک کرج / کلید صندوقچه تجربه ها ،گوشه چارقد من است یا پرشال تو
 • دادستان البرزمطرح کرد: آلودگی هوا عامل تشدیددومین جرم استان
 • معصومه ابتکار :ایران هفتمین تولید کننده گاز های گلخانه ایست
 • وضع نامطلوب سردخانه محل نگهداری اجساد قربانیان فاجعه منا + تصاویر
 • روایت هولناک حادثه منا از زبان نجات‌یافتگان +فیلم
 • ۱۶ کد مدرسه در ۵ فضای آموزشی: مدارس استثنایی البرز در بحران کمبود فضای آموزشی به سر می برند
 • تصاویر صفحه اول روزنامه‌های شنبه چهارم مهر
 • کشته شدن علی ضیاء در حادثه منا تکذیب شد 
 •  کشاورزان و باغداران شعار مرگ بر آمریکارا در زمین های زراعی باحفظ منابع عملی می کنند
 • آهنگ جدید امیر تتلو بنام شهدا + متن و فایل دانلود
 • کاشت هفته ای۱۴ اصله درخت /حاصل ورزش همگانی در نظر آباد
 • در همایش ملی روزغار پاک در البرزاعلام شد: ۸۰ غار در استان البرز شناسایی شده است /سالانه بیش از یک تن زباله از دل غارها بیرون کشیده می شود
 • تقلید کورکورانه مدیریت شهری کرج از اشتباهات شهردار پایتخت: آقای شهردار!برای تقلید در زیبا سازی ، طرح های شکست خورده  الگوی مناسبی نیستند
 • رییس اتاق بازرگانی استان البرز: امروز مدیریت سرمایه نمی کنیم/اسم نزول خوری را گذاشته ایم مدیریت سرمایه
 • واکنش داریوش سجادی فعال اصلاح‌طلب ساکن آمریکا به توهین حسین مرعشی
 • تشییع و تدفین دو شهید گمنام در بوستان زمزم منطقه ۱۷ تهران+تصاویر
 • پژوهشکده شورای نگهبان: تصویب برجام در مجلس لازم است
 • حضور ۱۹ فیلم ایرانی در پانزدهمین جشنواره «یاری» سوئد
 • همگرایی اصولگرایان معقولانه پیش می‌رود/ انتقادی به دولت
 • یورش سعودیها به مراسم تشییع پیکر شهدای یمنی در استان «الجوف»
 • خبرنگار هلندی برای تأمین امنیت جانی خود بازداشت شد
 • نامه وکیل بابک زنجانی به رئیس‌جمهور
 • فیلم/ نمایش «قربانی» با بازیگری مهدی هاشمی!
 • همایش سه روزه فصل وصل در مشهد مقدس تابستان ۱۳۹۴
 • آغاز فروش بلیت فیلم سینمایی «محمد رسول‌الله(ص)»
 • خداحافظی مهدی هاشمی با پدر قبل از ورود به زندان اوین +فیلم
 • اعلام جزئیات رشته‌های مورد نیاز و ظرفیت پذیرش آن در آزمون استخدامی آموزش و پرورش
 • دوربین مخفی همراه با کریستیانو رونالدو در سطح شهر
 • کلاهبرداری اینترنتی سه دختر روس از “داعش”!
 • «انتظار بی پایان» فیلم هر شب سینما هشتگرد جدید
 • رییس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز : ۱۰۰ در صد خسارت باغدارن سیل زده البرزی جبران می‌شود
 • در جلسه شورای بحران البرز مطرح شد؛ بارش۱۲/۷میلیمتری باران سیل شد/تخریب سازه های غیرمجاز رودخانه کرج
 • بازدید وزیر دفاع آمریکا از مواضع حزب‌الله در مرز اسرائیل + تصاویر
 • فیلم قدیمی از سخنرانی رهبر انقلاب در کنار قاسم سلیمانی
 • جدیدترین عکس مهناز افشار و دخترش
 • با این سیستم می‌توانید همزمان چند گوشی را بصورت وایرلس شارژ کنید + تصاویر
 • کاریکاتور طعنه آمیز رسایی به روحانی +عکس
 • انجمن منحله روزنامه‌نگاران به نام یک “هیئت مذهبی” افطاری داد
 • سعود الفیصل دفن شد + تصاویر
 • تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های یکشنبه ۲۱ تیر
 • نرخ اجاره ‌آپارتمان‌های ۷۰ متری در تهران + جدول
 • گاف‌های متعدد خانم‌ها در یک برنامه تلویزیونی+فیلم
 • آیفون ۸ مدل شد + تصاویر
 • اسامی جان‌باختگان و مصدومان حادثه ذوب‌آهن اصفهان اعلام شد
 •  دانلود استیکرهای روز قدس برای تلگرام
 • اسفند ۱۳۹۶
  ش ی د س چ پ ج
  « بهمن    
   1234
  ۵۶۷۸۹۱۰۱۱
  ۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸
  ۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵
  ۲۶۲۷۲۸۲۹  
 • مارس 2018
  ش ی د س چ پ ج
  « فوریه    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31